Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fretka

-V poslední době se fretka jako domácí zvíře těší čím dál větší oblibě. Už to nejsou jen laboratorní a kožešinové zvíře, ale i domácí mazlíček, který v mnoha domácnostech nahrazuje psa či kočku.

 -Fretka pochází z tchoře tmavého, ze kterého byla domestikována zhruba před dvěma tisíci lety a její původní účel byl chytat myši.

-Fretka má štíhlé protáhlé tělo s krátkými nohami a dlouhým krkem. Již na první pohled lze rozlišit samce od samice, protože je u nich výrazný pohlavní dimorfismus. Samci v dospělosti totiž dosahují až dvojnásobných rozměrů než samice, mohou dosahovat hmotnosti až 2,7kg a samice až kolem 900g. Během roku je možné kolísání jejich váhy až o 40%.

-V dobrém domácím prostředí se může dožít 8-12 let. Doporučuje se každý rok chodit na veterinární prohlídky a očkování. Jakmile fretka zestárne je vhodné chodit na preventivní prohlídky i dvakrát ročně a předejít tak případným problémům a začít je řešit co nejdříve.

 

 

poletuška Asapan

-Poletušky Asapan jsou svým vzhledem mimořádně roztomilá a okouzlující zvířátka. Obývají jehličnaté a smíšené lesy severní ameriky. Živí se hlavně semeny jehličnanů, jejich pupeny a jehličím, v menším množství jinými plody stromů a hmyzem.

-Pro chov jsou vhodné větší voliéry, ideálně venkovní s možností úkrytu do bezmrazého prostoru v zimě. Pro chov v bytových podmínkách se příliš nehodí, jednak kvůli pro ně příliš vysoké teplotě, jednak kvůli jejich výraznému pachu, kterým si značkují ubikaci. Značkují ostře čpavě páchnoucí močí na mříže a veškeré vybavení ubikace, zejména  také do misek s nespotřebovaným krmením. Trus odkládají v kupkách na určitá místa ve větvích, na střechu budek nebo i do nevyužívaných budek, kam také chodí močit. Pokud jsou chovány v bytových podmínkách, je důležité mít buď plné stěny ubikace, nebo ji něčím obložit, jinak bude celé okolí ubikace potřísněno jejich močí. V našem případě byly stríkance od moči na stěnách a podlaze až přez metr od klece.

-Před dostavbou voliéry jsme chovali 1,2 ve větší kleci vybavené budkami 15x15 cm pro každé zvíře jednu, borovicovými větvemi včetně jehličí, které rády požírají, miskami na krmení a nezbytnou automatickou napaječkou, Asapani hodně pijí. Na dně klece byla použita mulčovací kůra, kterou taktéž v poměrně velké míře konzumují, ale hlavně udržuje jejich výrazný zápach na přijatelné úrovni. Nutno doplnit, původní 0,1 jsme chovli ve větší kleci a po dokoupení páru jsme je sestěhovali do nové ubikace.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář