Papoušek šedý
-Chovatele nejen láká svým atraktivním vzhledem ale i svou inteligencí a schopností se učit, včetně schopnosti naučit se mluvit. Existují dva poddruhy, papoušek šedý liberijský a papoušek šedý konžský, ovšem papoušek liberijský se u nás tak často nechová. V poslední době není problém potkat papouška šedého ve své domovině. Vyskytuje se v tropických a subtropických lesních a pralesních oblastech v blízkosti řek. Proto je možné papouška získat buď z odchovu nebo z volné přírody. Rozdíl je především v pořizovací ceně, ale také i v ochočenosti. Malý papoušek, kterému se chovatel věnuje a kterého vychovává, k člověku přilne více než odchycený.
-Papoušek šedý je typický svou šedou barvou s černým zobákem a červenými ocasními pery. Je možný také výskyt tzv. královského zbarvení, kterým se myslí protkání šedého peří peřím červeným, které nemizí ani při pelichání. Papoušek dosahuje velikosti kolem 32-35 cm a hmotnosti 425 až 500 g. Rozpětí křídel se může pohybovat až kolem 70 cm. Jeho pořízení však není krátkodobou záležitostí, mohou se dožívat až 60 let. Věk se dá orientačně určit podle zabarvení oka, kdy mladí mají oko černé a starším papouškům se mění barva na světlejší. Je v podstatě jedno, zda budete chtít samečka nebo samičku v případě, že chcete chovat jenom jednoho. Určení pohlaví se dá orientačně odhadovat podle velikosti, samečci jsou mohutnější, ale s jistotou vám pohlaví určí jen DNA testy.
Andulka vlnkovaná
-Původní domovinou andulky je jihovýchodní Austrálie a ještě dnes je možné spatřit jejich hejna přeletující nad otevřenými pláněmi. První zmínky o jejich objevení pochází z roku 1770, kdy je ve svém cestopisu zmínil kapitán James Cook, ale až v roce 1840 byly dovezeny do Evropy. O jejich import se postaral John Gould. Importované andulky se bez problémů a velmi rychle přizpůsobily novému prostředí a velmi rychle si získaly oblibu mnoha lidí. Jejich oblíbenost s sebou však nesla i dost špatnou stránku. Obchodníci se snažili na jejich prodeji co nejvíce vytěžit, začali dovážet andulky ve velkém a v jejich původní domovině jim hrozilo vyhubení. Proto australská vláda v roce 1894 vydala zákon o zákazu jejich vývozu, díky předchozímu mohutnému importu do Evropy však nedošlo k žádné chovatelské krizi a andulky se v domácnostech udržely i přes tento zákaz. A stále se drží na prvním místech v popularitě ptáků chovaných v domácnostech.
-Andulky v dospělosti dosahují velikosti 17-18cm a jejich váha se pohybuje v rozmezí 26-30g. Původně se vyskytovaly jen ve světlezeleném zbarvení a jen výjimečně se narodilo mládě jiného zbarvení. Postupně s rozvojem genetiky se začala rozšiřovat i barevná paleta andulek. Jestli chováme samičku nebo samečka poznáme až v dospělosti, respektive po třetím měsíci jejich života, a to pomocí barvy jejich ozobí. Samečci jej mají bledě modré a samičkám se zbarvuje dohněda.