Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bojovnice pestrá

-Bojovnice pestrá neboli latinsky Betta splendes patří mezi oblíbené a obdivované ryby našich akvárií. Je pro ni typický nadžábrový orgán, tzv. labyrint, který jí pomáhá přijímat vzdušný kyslík z okolí, proto také dokáže žít ve stojatých a málo okysličených vodách (a nevyžadují v akváriu vzduchování).

 -Někdy se také řadí mezi labyrintky spolu s rájovci a čichavci. Bojovnice pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie, kde se původně nacházely krátkoploutvé formy. Postupně byly vyšlechtěny krásné dlouhoploutvé ryby s různým zbarvením těla, ať už jednobarevné či oplývající více barvami. Ve své domovině byly někdy betty využívány k zápasům, stejně jako třeba kohouti. Mezi samci existuje totiž silná vnitrodruhová nesnášenlivost, ale někdy bývají nesnášenlivé i samičky.

-Betty byly poprvé dovezeny do Evropy v roce 1874 a to do Francie, díky své lákavé vizáži se začaly pomalu šířit do celého světa.

-Bojovnice dosahuje obvykle velikosti kolem 6 cm a má štíhlé protáhlé tělo, kterému obvykle dominují ploutve, zvláště u samečků. Dožívají se zhruba dvou až tří let, ale není výjimkou, že v dobrém a kvalitním chovu se dožijí i kolem desíti let.

 

Skalára amazonská

-Skalára amazonská (Pterophyllum scalare) patří do čeledi vrubozubcovití. Domovinou této nádherné cichlidy je, jak již název napovídá, Jižní Amerika a to konkrétně část Amazonie, kde žijí ve volných skupinách.

-Původní zbarvení v přírodě je šedé, postupem času se chovem skalár v akváriích vyšlechtilo spoustu barevných variací. V přírodě žijí rybky převážně mezi dlouholistými rostlinami a proto se tomuto prostředí přizpůsobil i tvar těla.

-Tělo skalár je typické svou výškou a silným stlačením ze stran. Výšky mohou dosahovat až kolem 22 cm a na délku do 15cm. Charakteristické jsou pro ně také příčné pruhy, kterých mají na bocích 5 až 7, ovšem obvykle jen tři jsou dobře zbarvené a viditelné.

-Pohlaví u skalár je těžko rozeznatelné, nejjednodušší je zapamatovat si samičku při kladení jiker podle vystrčeného kladélka.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář